Brugsserien ‘Dawn’ er en serie af cylinderskåle, drejede i stentøjsler med begitning ud- og indvendigt. Ideen bag designet er at lave en serie af brugsskåle, hvis udtryk trækker tråde tilbage til de ældgamle keramiktraditioner med den drejede enkle form og den rå overflade. Farverne afspejler morgengryets farver på himlen. Alle kopper og skåle har forskellig dekoration, som den individuelle verden vi lever i.
De små og store vadefugle er håndmodelleret i raku og stentøjsler. Fuglene er modelleret af kærlighed og hengivenhed til den vilde natur, som den opleves på Læsø.
Danserne udtrykker den rytme, bevægelse og intimitet der er i dansen. Der er mange ben og bevægelse. Skulpturen er af porcelænsler med blank glasur og er placeret på en lille cementsokkel som en parafrase over de kongelige porcelænsfigurer.
24. mar. - 7. maj. 2023
FORÅRSUDSTILLING
Charlotte Nielsen (keramik)
Lis Bruun-Rasmussen (billedkunst)
12. maj. - 6. august. 2023
Bente Brosbøl Hansen (keramik)
Mogens Nielsen (billedkunst)
13. okt. - 31. dec. 2023
EFTERÅRSUDSTILLING
Asger Kristensen (keramik)
Inga Vestergaard Sørensen (billedkunst)
Søndag - tirsdag: kl. 10-16
Onsdag - lørdag: kl. 10-17
Grundlovsdag: lukket
© Copyright. All Rights Reserved.